16 Aralık 2010 Perşembe

Meşe palamudu ekimi, meşe üretimi.

Yıllardır sonbaharda meşe palamutlarını toprakla buluşturuyoruz.
Aşagıda ekimi üretimiyle ilgili teknik bilgiyi okuyabilirsiniz. Bu yıl farklı 2 meşe palamutu edindim, ilk fırsatta onlarda toprakla buluşacaklar. İlk yıllarda yavaş büyümesi kendisini sağlama almasından ilk yıllar köklerini geliştirmesinden, o kadar uzun kökler yaparki.

Bazı yıllar binlercesini toprakla buluşturduk, artık yaşlandık :) eskisi kadar çok palamut ekemiyoruz. Sonraki yıllarda ekilenleri gezip onları çimlenmiş, büyümüş gördükçe çok keyflendik.

Her yere dağa, taşa misalı boş yerlere meşe palamutu ektik, sizde ekin...MEŞE ÜRETİMİ

Meşelerin meyvelerine palamut yada pelit denir. Meşe palamutları yarı küre biçiminde kadehler içerisinde bulunur. Meşe palamutları yontma taş devrinden bu yana insan ve hayvan gıdası olarak kullanılıyor. Meşeler iklim koşullarına bağlı olarak 2-4 yılda bir bol palamut verir ve palamutlar ileriki yıllara saklanamaz. Bu nedenle, meşe fidan üretiminde süreklilik söz konusu değildir.

Palamutlar sonbaharda mümkün olduğunca ağaçların başından toplanmalıdır. Erken dökülen tohumlar genelde kurtlu ve kötü niteliktedir. Tohum toplamada geç kalınması halinde; başta sincaplar, fareler gibi kemirgenlerle; keçiler, domuzlar, kargalar gibi diğer hayvanlarca tarafından hızla tüketilirler.
Meşe tohumlarının 1000 tane ağırlığı 2. ile 5 kğ arasında değişir.

Meşe palamutları toplamayı takiben 1-4 Cº suda 2-3 saat bekletildikten sonra pamarsol adlı ilaçla yada bakırlı bir ilaçla ilaçlanır ve hemen ekilir. Hemen ekilmeyecekse suda bekletme ve ilaçlamanın ardından, kumla karıştırılarak doğal ortamda katlamaya alınır ve geç kış yada erken bahar aylarında ekilir. Katlama esnasında tohumların çimlenmesinin bir sakıncası yoktur. Tohumlar çimlenmişse, ekimden önce kökünün üçte ikisi kopartılır.

Meşeler kazık kök sistemine sahip olduklarından çıplak köklü fidan yetiştirilmesi arzulanmaz. Derinliği en az 30 cm olan kaplara tohumlar 4-5 cm derinlikte, yatay olarak ekilir.

Ağaçlandırma çalışmalarında 1 yada 2 yaşlı tüplü yada kaplı, park bahçelerde 6-7 yaşlı kaplı fidanlar kullanılır. Doğal ortamda meşe tohumlarının düşmanı çok fazladır. Bu nedenle meşeler 3-4 yılda bir gerçekleşen bol tohum yıllarında yabani hayvanların yiyeceğinden daha fazla tohum üretir. Böylece doğal ormanlarda varlığını kolaylıkla devam ettirir. Bunun dışındaki çıplak alanlara, meşe tohumu doğrudan ekilerek orman kurma çalışmalarında mutlaka ciddi önlemler almak gerekir.

Aksi taktirde bizim ektiğimiz meşe tohumları ile beslenip semiren kemirgenler hızla ürer etrafta ne var ne yok tüketirler. Bu şekilde orman kurma çalışması yapayım derken, çoğu kez daha önceden elde edilmiş fidanlarında ortadan kalmasına neden olunur.

Doğal ortamdaki her uygulamada doğayı taklit etmek, meşenin, birbirini takip eden yıllarda neden tohum vermediklerini düşünmek gerekir. Eğer meşeler, birbirini takip eden yıllarda sürekli tohum verse idi, kemirgen varlığı hızla artar, bunun sonucu da tüm palamutları tüketildiği gibi, daha önceden gelen gençliklerde aşırı zarar görürdü.

Bu nedenle meşeler, 3-4 yıl boyunca tohum vermeyerek kemirgen varlığının en aza inmesini beklerler. Varlığı hızla azalmış olan kemirgenler, kuşlar (özellikle kargalar ve ağaç kakanlar) ve diğer hayvanlar bol tohum yıllarında yiyeceğinden fazla palamudu görünce onları, depolamak amacı ile oraya buraya saklarlar. O hayvanın ölümü, sakladığı yeri unutması yada götürürken düşürmesi sonucu meşe palamutları yeni yaşam alanlarına taşınmış olur. Meşe ormanlarında domuzlarında önemli işlevleri var, onlar, orman topraklarını işleyerek palamutlara uygun çimlenme ortamı sağlarlar.

Kaynak : H. Cemal Gültekin.

7 yorum:

 1. Merhaba,
  Ben yerde bulduğum bir meşe palamudunu saksiya ektim. Yaklaşık 3 ay oldu bir hareket yok. Ama sizin tarif ettiğiniz şekilde değil, doğrudan saksıya gömdüm. Acaba olur mu?
  sadekahvekeyfi.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. Merhaba.
  Meşe palamudu biraz geç çimlenebilir, yatay olarak ekilen palamudun çimlenmeme sebebi; aşırı sulama (çürümesine sebeb olur) çok derine konması (geç ya da hiç çimlenememeye sebeb olur) palamudun içi olğunlaşmamış ya da bozulmuş olabilir, başka nedenlerle de çimlenememiş olabilir, az sulayarak, toprak üstü kuru olsun, biraz daha bekleyiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önerileriniz için teşekkürler. Daha fazla palamut almalıydım.
   Ekimi söylediğiniz gibi yatay yapmıştım. Ancak meraktan biraz eşeleyip baktım geçen gün! Bir hareket yok. Yine de beklemedeyim. sadekahvekeyfi.blogspot.com

   Sil
 3. yeni başlamak istiyorum, tohumu nasil ve nereden elde edbilirim.

  YanıtlaSil
 4. Harika bir bilgi insanlar bos seylerle ugracaklarina boyle seyler ugrassinlar cok bilgili TSKR

  YanıtlaSil