22 Ekim 2010 Cuma

Kış sebzeleri; ne zaman, nasıl, neler, ekilir, dikilir.

Çok azını yetiştirdiğimiz kış sebzelerinin yetiştiriciligi ile ilgili fazla bilgi yok :) Nedense tüm enejimizi yazlık sebzelere yöneltmişiz. Seralarında bunda etkisi var, pek çok bitkide yaz/kış ayrımı kalmadı.

Çoğunun ekim ve dikim zamanı geçti, olsun, seneye eker, dikersiniz...

Uzmanların bitkileri ısrarla mevsiminde tüketin uyarısıda fazla ciddiye alınmıyor.

Bu konuda bildiklerimi, okuduklarımı, notlarımı ve araştırdıklarımı birkaç yazıyla paylaşacam. Önce bitkiler.

Tabi yine iklim ve bölgeler işin içine giriyor, şimdilik tüm bölgeler (ilerde bölgelere görede ayırırız) için aklıma gelen kış sebzeleri;

BEZELYE
BROKOLİ
DEREOTU
HAVUÇ
ISPANAK
KARA LAHANA
KARNABAHAR
KEREVİZ
LAHANA
MARUL-KIVIRCIK
MAYDANOZ
PANCAR
PATATES
PAZI
PIRASA
ROKA
TERE
TURP
YEŞİL SOĞANBazıları için internetten kısa bilgiler.
Brokoli: Vitamin ve mineral deposu olan brokoli, kalsiyum açısından zengin, lif oranı yüksek, C vitamini deposu olup, kansere karşı koruyucu etkisi yüksek bir sebzedir.

Kereviz: Antioksidan olup, sindirim sistemini rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Kerevize özel kokusunu veren fitalid adlı madde, kandaki stres hormonunu azaltır, böylece hem damarların gevşemesini sağlar, hem de kolesterolü düşürür.

Lahana: En iyi toksin atıcılardan birisi olan beyaz lahana, içerdiği antioksidanlar sayesinde bağırsak kanserine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Düşük kalorili, A, B ve C vitaminleri açısından zengin, bol posa içeren lahananın ayrıca tohumları da idrar söktürmeye yardımcı olur.

Karnabahar: Karnabahar hem enfeksiyonlara karşı etkin, hem de antibakteriyel birçok madde içerir. Özellikle kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarında bilinen en iyi sebzedir. İçerdiği bol miktardaki fosfor, osteoporozu önleyici ve kemik oluşumunu destekleyici bir etkiye sahiptir.

Pırasa: Potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor bakımından oldukça zengin olan pırasa, C, B1, B2 ve A vitamini içeriği yüksek bir sebzedir. Böbrek taşlarının oluşumunu engelleyici maddelere sahip olan pırasa, içerdiği posa sayesinde kabızlıkta da kullanılır.

Ispanak: A ve C vitaminleri açısından zengin olan ıspanak, çok değerli bir besindir. Mide, karaciğer ve pankreas salgılarını uyarır. Ispanakta demir dışında, magnezyum, fosfor, iyot, potasyum ve sodyum bulunur.

Havuç: A vitaminin ön maddesi olan karotenleri içerir. Bu maddelerin aktif hale geçmesi için, havuç salatasının mutlaka zeytinyağı ile tüketilmesi gerekir.

Not : İç Anadolu için kış sebzelerine örnek; lahana, ıspanak, pırasa, patates, turp, havuç.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder